top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıHis Psikoloji

Capgras Sendromu

‘’Çünkü bildiğin kadarıyla annenin gizli bir robot olması gayet mümkün.’’İÇ SES Bu adam kimi kandırdığını sanıyor, gerçekten kendi kocanı tanıyamayacağını falan sanıyor herhalde. Yıllardır onunla birliktesin! Şimdi de bu sahtekâr gelmiş ve onun yerine senin yanında yatıyor, onun kıyafetlerini giyiyor, onun işine gidiyor, onun arkadaşlarıyla buluşuyor, hele bir de kocanda olan tikin aynısı onda da var! Seni kandırabileceğini mi sanıyor? Asla! Kocana inanılmaz derecede benzediğini kabul edelim ama bu o değil, kesinlikle. Kokusu aynı o, kendine özgü saçları hala duruyor. Bu sahtekâr dersine iyi çalışmış, evet. Tıpkı kocan gibi konuşuyor, onun gibi gülüyor, onun gibi ağlıyor. Yine de kocanı görsen onu tanırsın. Bu o değil.Tanı

İnsanların kaçırılıp yerlerine başkalarının konduğu vakalar pek sık değildir. Hatta tek bir örneği bile yoktur. Fakat Capgras Sendromundan muzdarip olan kişiler için bu durum, bir defa bile olsa sık sayılmaktadır.

Capgras Sendromuna yakalanırsanız eğer, eşinizin bir sahtekâr olduğuna, tıpatıp benzerinin onun yerini aldığından, annenizin bir uzaylı olduğundan ya da köpeğinizin bir robot olduğundan emin olabilirsiniz.

Birçok vakada Capgras Sendromu hastası sahtekârın varlığını kabul etmekle yetinebilir. Başka vakalarda ise durum daha vahim sonuçlar doğurabilir.


Neden olur?

Capgras Sendromu, aşırı doz uyuşturucu, kalp krizi, başa alınan sert bir darbe ya da beyindeki duygu alışverişi mekanizmasını etkileyen herhangi bir olayın sonucunda ortaya çıkabilir. Böyle bir olay sonrasında güçlü bağ hissettiğiniz kişiyi görüp de bu bağın birden kopmuş olduğunu fark ederseniz eğer beyin buna bir açıklama getirmeye çalışır. Bütün benliğinizle sevdiğiniz kişiye bakıyor fakat hiçbir şey hissetmiyorsanız o kişi sevdiğiniz kişi değildir.


Nasıl tedavi edilir?

Capgras Sendromu bazı vakalarda kendiliğinden ortadan kaybolur. Beyin yeni bağlar oluşturmaya başlar ya da robot-eşi kabul ettiğinize karar verirsiniz. Bilişsel davranışçı terapinin yararı olabilir. Bu da işe yaramazsa muhtemelen antipsikotik ilaçlar ve EKT önerilmektedir.Uzm. Klinik Psk. Merve Melek BeşikciKaynak

Dennis Diclaudıo’nun Paranoyak kitabından alıntılanmıştır.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vajinismus

Yazı: Blog2_Post
bottom of page