top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıHis Psikoloji

Narsisistik Kişilik Bozukluğu


‘’Çünkü sen, dünyanın etrafında döndüğü dayanak noktasısın ve bunu anlamayan herkes budalanın teki.’’İÇ SES Bu insanların nesi var? Orada öylece oturmuş şu herifin gevezeliğini dinlemekten ne zevk alıyorlar? Senin yeni bir gömlek giymiş olduğunu göremiyorlar mı? Hem de gözlerini ortaya çıkan mükemmel deniz mavisi bir gömlek, bu da giyim konusundaki mükemmel zevkini ortaya koyuyor. Sahi neden kimse seni kutlamıyor bu seçiminden dolayı? Bir dakika! Şuradaki kadın sana doğru baktı galiba. Baktı mı? Yanlış alarm! Hiç olmazsa başparmağını kaldırıp gömlek seçiminden dolayı seni takdir edebilirdi. Neyse, şu an herkes işini bırakıp neden bu şahane gömleğe odaklanmıyor? Bu aptallar, kolları boyunlarına dolanıp onları boğsa bile güzel bir gömleğin farkına varamazlar. Böylelerinin senin ince giyim zevkini anlayıp takdir etmeleri beklenemezdi zaten. Neden fark etmiyorlar?


Tanı

Hepimiz belirli ölçüde narsisizm belirtileri göstersek de, tam anlamıyla narsisistik kişilik bozukluğundan muzdarip olanlar aşırı bencillik ve egomani sergilerler. Bu bozukluğa sahip olanlar kendilerini dünyanın en çekici, en zeki, en yetenekli, en bilgili, en iyi araba süren insanı kabul ederler. Her şeyde en iyi onlardır. Başkalarını kendi çıkarları için kullanırlar ve ahlak anlayışları çıkarları doğrultusunda değişir. Yalan söylemekten kendini alamazlar, görüşlerini destekleyen olguları ve uzman görüşlerini uydurmaktan geri kalmazlar.


Narsisistik kişilik bozukluğunuz olduğunu sanıyorsanız eğer, yoktur. Olmadığını sanıyorsanız eğer, makul bir düzeyde olma olasılığınız söz konusudur. Çünkü gerçekte bozukluğun kökünün, bastırılmış aşağılık duygusuna bağlı olma ihtimali çok yüksekken, siz kendinizde böyle bir kusur olma olasılığını reddetmektesiniz. İnsanların her şey hakkındaki engin bilgilerinize boyun eğmek istemedikleri fikrine sahip olurken, bir düzeyde de boşluk ve aşağılanma korkusu taşıyor olabilirsiniz. Fakat kendinize mükemmelliyetsizliği yakıştıramadığınızdan, bu duyguları bastırır ve narsisizminizi beslersiniz. Egonuz zedelendiğinde, öfkeyle karşılık verebilirsiniz.


Neden olur?

Kimi uzmanlar narsisistik eğilimlerin ve bastırılmış aşağılık duygusunun, bebeklik döneminde giderilmemiş duygusal gereksinimden kaynaklandığı kanısındalar. Diğerleri ise, çocuğun yaşadığı fiziksel veya duygusal istismarlardan kaynaklandığı görüşündedirler.


Nasıl tedavi edilir?

Narsistler empati körüdür. Narsisistik bir kişiyi kişisel kusurlarını kabul etmeye ikna etmenin olanaksızlığı yüzünden tedavisi tartışmalıdır. Net bir tedavi yöntemi olmasa da terapiler iyileşmek için yardımcı olabilir. Bu terapilerin amacı gerçekçi beklentilerin oluşmasını sağlamak ve kişinin zayıf özgüvenini geliştirmektir.

Meraklısına… Narsisistik sözcüğü Yunan mitolojisindeki Narsisuz hikayesinden gelir. Narsisuz’un kendine olan sevgisi o denli güçlüymüş ki, göldeki yansımalarına bakmak için fazla eğilince göle düşüp boğulmuş. Hayatta kalabilseydi, Narsisuz gölün o harikulade cesedi sayesinde çok daha güzel bir görünüm kazanacağına işaret ederdi.Uzm. Klinik Psk. Merve Melek Beşikci

Kaynak

Dennis Diclaudıo’nun Paranoyak kitabından alıntılanmıştır.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vajinismus

Yazı: Blog2_Post
bottom of page